Ha rendelkezünk a szükséges pénzösszeggel ahhoz, hogy egy összegben kifizessük a teljesen fennálló hitel hátralékunkat, akkor végtörleszthetünk. A végtörlesztés igénylése úgy működik, hogy az ügyfél miután eldöntötte, hogy biztosan végtörleszteni akarja a hitelét, befárad a bankfiókba, és kitölt egy, a végtörlesztésről szóló igénylő lapot, melyet az ügyintéző továbbít döntésre.
Ha a döntésen elfogadják a végtörlesztésről szóló kérelmet, akkor az ügyfelet tájékoztatják arról, hogy hány napon belül, milyen formában és mekkora összeget kell utalnia. Ugyanis a bank kiad (általában évente egyszer díjmentesen) egy igazolást arról, hogy mennyi a még fennálló tőketartozás, magyarul az az összeg amit még vissza kell fizetni.
Ha forint alapú hitelről van szó, akkor teljesen egyértelmű, hogy mekkora összeget kell elutalni végtörlesztés gyanánt, azonban ha devizahitelről van szó, akkor az igazoláson csak a devizában fennálló teljes tőketartozásról tájékoztat a bank, és az aznapi árfolyamon tudja csak megmondani, hogy ez magyar forintban mekkora összeget tesz ki.
Mivel a végtörlesztés pillanatában teljesen más árfolyam is előfordulhat, ezért felhívják mindig az adós figyelmét, hogy a végtörlesztésre szánt összeg elutalásának a napján számított árfolyam szerint utaljanak – értelemszerűen inkább egy kicsit többet -, hogy a végtörlesztés mindenképpen sikeres lehessen. Ugyanis, ha kisebb az összeg, akkor nem fogják tudni elfogadni a végtörlesztést.